Köpekler Tıraş Edilmeli Mi? Ne Yapmalıyım? 2020

Köpekler tıraş edilmeli mi? Eğer pati dostlarımızı tıraş edersek onlara zarar verir miyiz? Detayları gelin birlikte okuyalım.

Köpekler Tıraş Edilmeli Mi? Ne Yapmalıyım? 2020
Köpekler Tıraş Edilmeli Mi? Ne Yapmalıyım? 2020
Petzzshop

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte bir çok köpek sahipleri tüylerini tıraş ettiymeyi düşünmeye başladı. Bir kısmı köpeklerinin sıcaktan terleyeceğini düşünürken bir kısmıda eve tüy dökmesin diye kesmek gibi kısa yola başvurmaktadırlar. Zaman zaman sosyal medyada gördüklerimize bakacak olursak kışın bile köpeklerini tıraş ettirenleri görüyoruz. 

Aslında köpekler diğer hayvanlar gibi bahar aylarında tüy değişimine başlar ve bu nedenle bahar aylarında tüy dökmeye başlarlar. Bu durum gayet doğal ve olması gerekendir. Bu tüy değişimi pati dostlarımızı yazın sıcaktan korur, kışın ise soğuktan. 

Köpek dostlarımızın tüyleri yaratılış bakımından onları korumak için vardır.

Köpeklerin tüyleri yaratılışı gereği vucut ısılarını yaz ve kış aylarında dengede tutacak şekilde tasarlanmıştır. Bu yüzden köpeğinizi tamamen traş ederek onların bu sıcaklık ve soğukluk dengesini bozmuş olacaksınız.

Köpeğinizi tıraş ederseniz güneş ışınlarından korumalısınız

Köpeklerin tüyleri sadece vucut ısınlarını dengelemek için değil aynı zamanda güneşden gelen zararlı ışınlardan da korumaktadır. Köpeğinizin tüylerini tamamen keserseniz güneş yanığı olma ihtimali çok yüksektir.

Tıraş sonrası köpekler depresyona girer mi? Belirtileri Nedir?

Bazı köpekler tıraş sonrası kendisini kötü hisseder. İnsanlardan saklanır ve sosyalleşmekten kaçar. Bu tür belirtileri görürseniz korkmanıza gerek yok zamanla geçecektir.

Köpeğinizi taramak onun sağlığı için çok önemlidir

 

Eğer köpeğinizin tüy dökmesinden şikayetciyseniz yapmanız gereken hergün düzenli bir şekilde köpek dostunuzu taramak olacaktır. Düzenli tarama sonrasında kırılan tüyleri temizlemiş olacaksınız ve köpeğinizin daha sağlıklı tüylere sahip olmasını sağlayacaksınız.

Özel durumlarda veterinerinizin onayı ile köpeğinizi tamamen tıraş edebilirsiniz.

Bazı köpek cinslerinin tüy yapıları farklı olmasından dolayı dönem dönem tıraş edilmesi gereklidir. Bu duruma veterineriniz veya petzz kuaföre danışarak gerekli bilgiyi temin edebilirsiniz.

Peki köpeğimizi tamamen tıraş ettirmemeliyiz?

  1. Köpeklerimizin cislerine göre tüy uzunlukları ve kalınlıkları farklılık gösteriyor. Fakat yüm köpeklerin tüyleri onların bedenlerine göre yaratılmıştır.
  2. Doğaları gereki tüyleri yazın sıcaktan, kışın ise soğuktan korur. Eğer tüylerini keser ve uzun süre güneşe mağruz kalırsa ilerleyen dönemlerde köpeklerinizde cilt kanseri olabilme ihtimali yüksek olur.
  3. Eğer köpeğinizi tıraş ettirecekseniz, köpeğinizi soğuktan ve güneş ışınlarından korumanız gerekecektir.
    Köpek tıraşı sonrası vucut sıcaklığının dengesi değişeceğinden hassas olacaklardır.
  4. Son olarak tıraş olan köpeğinizin ilk zamanlarda psikolojik sorunlar ve şaşkınlık yaşayacağını unutmayınız.