Köpekler Dondurma Yiyebilir Mi? Yerse Ne Olur?

Hemen hemen herkes dondurma yemeği çok severler. Sıcak günlerde hem tatlı hemde serin olan bir yiyecek başka ne olabilir ki? Buraya geldiğinize göre "köpeğim dondurma yerse ne olur?" sorusuna yanıt arıyor olabilirsiniz. Cevap ve detaylar aşağıda...

Köpekler Dondurma Yiyebilir Mi? Yerse Ne Olur?
Köpekler Dondurma Yiyebilir Mi? Yerse Ne Olur?
Petzzshop

Kısaca cevap verecek olursak hayır. Köpekler için dondurma sağlıklı değildir ve tavsiye etmiyoruz. Ara sıra az miktarda vanilyalı dondurma köpeğinize zarar vermiyor olabilir, fakat ileri dönemlerde köpeğinizin sağlığında sorun olma ihtimali yüksektir.

Yetişkin bir köpeğin midesi, dondurma içerisindeki laktozu sindirecek kadar asit salgılayamaz. Sütü içerisindeki laktozu ancak yavru köpekler sindirebilir. Yetişkin köpeklerin süt ürünlerini sık sık tüketmesi sonucunda, şişkinlik, gaz, ishal ve kusmaya neden olabilir. Ayrıca diyabet ve kilo vermeye çalışan köpeklerinizin dondurmadan kesinlikle uzak durması gerekmektedir.

Uyarı

Dondurmadaki yüksek şeker oranı köpekler için çok zararlıdır. "Şekersiz" dondurma bile tehlikelidir. Çünkü ksilitol köpekler için toksittir. Aslında hertürlü yapay tatlandırıcı ve dondurma köpek dostlarımız için zararlıdır. Bunlara ek olarak çikolata köpekler için zararlıdır. Köpekler teobromin'i sindiremezler. Kahve ve kafein içeren içecek ve dondurmalar, kafein seviyeleri nedeniyle son derece tehlikelidir. Köpeğinize dondurulmuş ceviz veya badem yedirebilirsiniz. Bunları köpeklerde toksit etkisi yaratmazlar. Ancak çok yağlı olmalarından dolayı fazla tükettirmemeye özen gösteririz.

Köpeğim dondurmayı çok seviyor. Ne yapmalıyım?

Köpeğiniz dondurmayı çok seviyor ve engel olamıyorsanız. Küçük miktarlarda meyveli dondurma veya sade vanilyalı dondurma vermelisiniz. Eğer köpeğinizin midesi süte karşı duyarlılık gösterirse, 2 saat sonrasında köpeğinizde şişkinlik, gaz, kusma, gastrointestinal rahatsızlık ve ishal gibi semptomlar görebilirsiniz.

Köpeğiniz yaz aylarında serinletmek ve dondurma alışkanlıgını daha sağlıklı hale getirmek istiyorsanız, ev yapımı dondurmayı tercih edebilirsiniz. Muz, fıstık ezmesi ve biraz yogurt karıştırarak dondurabilirsiniz. Bu karışım sayesinde normal dondurmadan daha az laktoz içerdiği için köpeğinize yan etkisi az olacaktır. Bunlara ek olarak yulaf, elma veya bazı köpek mamalarını ekleyebilirsiniz. En iyi yavru köpek mamaları için tıklayınız.

Köpeğim dondurma yedi? Ne Yapmalıyım?

Köpeğiniz sizin bilginiz dışında dondurma yediyse, sakin kalmaya çalışın. Dondurmanın neyli olduğunu ve köpeğinizin ne kadar yediğini anlamaya çalışın. Muhtemelen ciddi sorun ilk aşamada yaşanmaz. Köpeğinizde gaz ve ishal durumları kaçınılmaz olur. Bu yüzden tedbirleri önceden alabilirsiniz. Köpeğinize evde bakıyor iseniz, bir süre bahçede kalması sizin için daha iyi olacaktır.

Eğer köpeğiniz kuru üzüm, çikolata,kahve ve dondurma gibi karışımları aynı anda tükettiyse, köpeğinizin durumu ciddi olabilir. Köpeğinizde anormal durum görmeniz muhtemel bir davranıştır. Acilen veterinere ulaşmanız gereklidir.

Sonuca bakacak olursak, dondurma köpekler için sağlıklı bir besin değildir. Dondurma yerine fıstık ezmesi, muz, yogurt gibi sağlıklı donmuş gıdaları tercih edebilirsiniz.