Kedilerin Beden Dili ve Anlamları

Kedinizin beden dili size ne yapmak istediğini ve ne yapmayı düşündüklerini anlatmaya çalışır. Kediler miyavlar, tıslarlar ve iletişim kurmak için çok sayıda ses çıkarırlar, tıpkı insanların konuştuğunda çıkardığı ses gibi. Bu seslere ek olarak kediler vucut hareketleri ile kendilerini ifade ederler.

Kedilerin Beden Dili ve Anlamları
Petzzshop

Bu yazımızı okumadan önce bir çok hayvansever kedilerinin hareketlerinin ne anlama geldiğini bilmeden birlikte vakit geçirmekte.Bu yazımızın sonunda kendinizin hareketleri daha iyi anlayarak birlikte çok güzel vakit geçirebilceksiniz.

Kuyruk sürtmesi ve çenesürtünmesi, kedilerin beden dili ile iletişim kurmasının iki yoludur. Bunlar ne anlama geliyor?

Kedilerin kuyruk sallaması ve kuyruk hareketlerinin anlamları

Köpeklerde olduğu gibi kedilerinde kuyruk hareketleri kendilerini ifade etmek için kullanırlar.

Bir köpek kuyruğunu salladığı zaman, onun mutlu veya heyecanlı olduğunu anlayabiliriz. Fakat bir kedi için bu durum her zaman geçerli değildir. Kediler farklı mesaj vermek için kuyrukları ile farklı davranış sergileyebilirler.

Kedi sırtından öne doğru dik bir şekilde kuyruğu dönüyorsa nört'dür yani iyimserdir. Seni görmekten mutlu olmuştur.

Kedinizin kuyruğu titriyor ve arka ayakları üzerinde dans ediyorsa, çok mutlu ve size selam verdiğini iletiyor. Kediler idrarlarını püskürterek bir yeri işaretlemek için geçtiği pazisyon ile aynıdır. Fakat korkmayın size selam verirken püskürterek işemeyecektir :)

Kedinizin kuyruk ucu düşük ve düz tutuyorsa genellikle bu davranış avlanma, saldırma eğilimidir. Bu pozisyonda kediniz bir nesne veya hayvana odaklanmış anlamındadır.

Bzen kediler, dikkat veya yemek için  kuyruğunu bacaklarınızın etrafına sürterler. Bu davranışın bir diğer adı ise sizi sahiplenmesi ve üstünüzde iz bırakmasıdır.

Kedilerde sürtünme ne anlama geliyor? Bizlere ne anlatmak istiyor?

Kedilerin bir çok beden dili hareketleri vardır. Bunlardan bir diğeri ise kedilerin kafalarını sizlere sürtmeleridir. Bu hareketleri kedilerin sevecen ve mutlu olduğunu gösterir.

Aslında bu davranışı kedinizin sizleri işaretlemesidir. Başka bir hayvanın size yaklaşmasını engellemek iz bırakırlar.

Kediler vucutlarının farklı bölgelerinde küçük miktarlarda feromon salgılayan bezleri vardır. Feromonlar kediler için iletişim bakımından hayati öneme sahiptir.

Bizlere salgıladığı bu kokuyu biz hissedemeyiz. Ancak başka bir hayvan veya kediler bu kokuyu alabilirler. Aslında kedilerimiz bizlerin başka bir kedi veya hayvana yaklaştığımızda bizleri işaretlediği için sahipliğini bildirir.

Kediler insan dilini konuşmayabilir, fakat sadece vucut dilleri ile bizlere çok şey anlatabilirler.

Kediniz sizinle beden dili kullanarak konuşuyor mu? Kedinizin neler hissettiğini içgüdüsel olarak biliyor musunuz? Aşağıdaki yorum kısmını kullanarak bizlere yazın!