Köpekler Soğan Yiyebilir Mi? Soğan Yerlerse Ne Olur?

Köpekler soğan yiyebilir mi? Büyük ihtimal bu sorunuza cevap arıyor olabilirsiniz. Köpeğinize yanlışlıkla soğan yedirmiş olabilir veya sağlıklı beslenmesi için soğan vermiş olabilirsiniz. Ancak insanlar için soğan sağlıklı olurken, köpekler için soğan sağlıklı mı?

Köpekler Soğan Yiyebilir Mi? Soğan Yerlerse Ne Olur?
Petzzshop

Kısaca cevap verecek olursak hayır , köpekler için soğan sağlıklı değil ve yememesi gerekir. Hatta soğan köpekler için en tehlikeli gıdalardan birisidir. Özellikle yavru köpekler için ölümcül olabilir.

Mutlaka veterinerinize herhangi bir yemeği köpeğinizle paylaşmadan önce danışmanız köpeğinizin sağlığı için önemlidir. Çünkü soğan gibi bazı gıdalar da köpekler için tehlikeli olabilir.

Soğan Köpekler için Neden Tehlikelidir?

Soğan, köpekler için ciddi derecede toksik içeren N-propil disülfür adı verilen bir kimyasal içermektedir. Bu kimyasal, köpeklerinizin kırmızı kan hücrelerindeki oksijen moleküllerini hedef alır ve bu da oksidatif hasara neden olur .

Molekül ayrıca köpeğinizin vucudunda hemoliz olarak bilinen yabancı kırmızı kan hücrelerine saldırmaya devam eder. Eğer Tedavi edilmezse, bu anemiye yol açabilir, sonrasında ölümcül sonuçların doğması muhtemel bir durumdur.

Köpeğiniz büyük soğan yerse, zehirlenme belirtiler hızla ortaya çıkabilir. 

Köpeğinizin soğan zehirlenmesinden sonra aşağıdaki belirtileri gösterir:

  • Solmuş diş etleri
  • Renksiz veya koyu renkli idrar
  • Kusma
  • Nefes darlığı
  • Yüksek kalp atış hızı
  • Anlamsız hareketler

 Dip Not: Çiğ soğan, pişmiş soğan, kurutulmuş soğan, taze soğan yaprağı gibi soğan türlerinin tamamı köpekler için zararlıdır.

Köpeğim Soğan Yerse Ne Yapmalıyım?

Köpeğiniz yalnışlıkla soğan yerse, soğan küçük veya büyük fark etmeden mutlaka , veterinerinize başvurun .

Veterinerizini arayıp mümkünse soğanın boyutunu, ne zaman yediğini belirtin. Köpeğinizin durumuna göre en kısa sürede mide yıkama işlemi için gitmelisiniz.

Veterineriniz yoksa, 7/24 hizmet veren Alo 153 hattını arayarak destek alabilirsiniz. 

Peki sizin köpeğiniz daha önce soğan yedi mi? Neler yaşadınız? Aşağıya yorum bırakarak bizlerle paylaşabilirsiniz.