Kediler Ağlar Mı? Neden Ağlar?

Kediniz ile yakın bir bağınızın olduğunu hissettiğiniz anda aynı duyguları kedinizin de hissettiğinden emin olabilirsiniz. Peki kedilerin hiç ağlayığ ağlamayacağını merak ettiniz mi?

Kediler Ağlar Mı? Neden Ağlar?
Kediler Ağlar Mı? Neden Ağlar?
Petzzshop

Sizlere bilimsel olarak cevap verecek olursak, cevap hayır. Kediler insanlar gibi üzüldüklerinde gözyaşı dökerek ağlamazlar. Ancak üzüntü ve hatta keder hissettikleri anlarda duygularını ifade etmek için kedilerin farklı ifade biçimleri vardır.

Eğer kedinizin gözlerinin sulandığı fark ederseniz, bu durum bir hastalığın habercisi olabilir. Mutlaka veterinere götürmelisiniz.

Kedilerin ağlar mı? sorusuna net cevaplar, yazımızın devamında!

Kedilerde Göz Yaşı Neden Olur?

Teknik olarak kediler üzüldükleri zaman insanlar gibi ağlayamazlar. Kediler üzgün ve incinmiş olduklarında genelde acılı bir şekilde miyavlarlar.

Eğer uzun bir süredir kedi ile yaşıyorsanız, kedilerin miyavlarken çıkardığı ses tonundan üzüntülümü sevinçlimi anlayabilirsiniz.

Kedilerin Gözleri Neden Yaşarır?

Kediler insanlar gibi ağlayamazlar. Peki kedinizin gözyaşı döktüğünü gördüğünüzde aslında ne oluyor?

Çoğu zaman kedilerin gözyaşları kendilerini etkileyen sağlık nedenlerinden kaynaklanır. Ortamdaki toz, polenler gibi alerjik durumlardan etkilenen kedilerin gözlerinden yaş akar.

Bir diğer sebeb ise, kediler de pembe göz olarak da bilinen enfeksiyonlar, viral hastalıklar ve konjonktivit gibi viral virüse yakalanmış olabilir.

Unutmayın, kedinizin gözleri sürekli yaşarıyor ise , veterinerinizden tavsiye almanız gereklidir.