Kedi Tuvalet Kokusu Nasıl Gider? Çözüm!

Kediler her zaman oyuncu halleri ve enerjik olmalarından dolayı bizlerinde gönüllerini kazanmaktadır. Bu kadar hareketli olmalarına rağmen aslında çok temiz hayvanlardır. Temizliklerine çok dikkat ederler, hatta öyle bir hassastırlar ki tuvaletlerinin çok temiz olmalarına önem verirler.Bu nedenden dolayı kedi sahipleri mutlaka günde bir kez olsun kedi tuvaletleri temizlenmelidir.

Kedi Tuvalet Kokusu Nasıl Gider? Çözüm!
Kedi Tuvalet Kokusu Nasıl Gider? Çözüm!
Petzzshop

Kedi çiş kokusu nasıl giderilir?

Özen gösterilmeden temizlenen kedi tuvaletleri hem kedi sağlığı açısından hem de etrafa yayılan kötü koku açısından zararlıdır. Kedi tuvaletinin kokusu evde kedi besleyenlerin yakındıkları konuların başında gelir.

Eğer günde bir defa olsun kedinizin tuvaletini temizlemezseniz etrafa çok kötü koku yayılır ve hem kedinizin hemde sizin sağlığınız açısından tehlikelidir. Bu konuda kendiniz gibi kedinizinde temizliğine önem vermelisiniz. Her ikimizinde sağlığı için önemlidir.

Eğer evde 1'den fazla kedi besliyorsanız  en az iki adet tuvalet kullanmanızı tavsiye ederiz. Kapalı tuvalet kullanmanız kedilerin daha rahat olabilmeleri ve etrafa yayılan kokuların azalması açısından büyük önem arz etmektedir.

Kedi tuvaletleri kaç gün arayla temizlenmeli?

Kedi tuvaletleri gün içerisinde en az iki defa temizlemek koku oluşmasını büyük ölçüde engeller. Günlük belirli miktarlarda kedi kumuna yeni kum eklerseniz kötü kokunun oluşmasını engellersiniz. Hem kedinizin hemde sizin sağlığınız için 10 gün yada 15 gün aralıklarla kedi kumunu değiştirmeniz gerekli hijyen için şartları sağlamış olucaktır.

Kedi tuvaleti temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler

Kedi kumunda zamanla oluşan bakteriler kötü koku üretmeye başlar. Bunda kedi kumunun kalitesinde çok büyük önem arz etmektedir.Parfümlü kedi kumları,aktif karbon içeren kumlar vb, ürünler kedi tuvaletinin olduğu bölgede güzel koku bırakmaktadır. Peki kedi kumundaki doğal aktif karbon ne işe yarar? Kum içerisindeki aktif karbonlar kedilerin idrar ve dışkılarında oluşan amonyağı engelleyerek kötü kokuyu azaltır.

Parfümlü kedi kumları içeriği bakımından doğal ürünler kullanıldığı için kedilerinizin sağlığına zarar vermez.Sadece idrar ve dışkıda oluşan kötü kokuların dışarı yayılmasını engeller. Üstelik kedi kumunu parfümlü kullanmanız, kedilerinizin tuvalet eğitimi için oldukça önemlidir. Bir çok kokuda üretilen kedi kumu parfümünü ince bir tabaka halinde kedi kumunuzun üzerine dökmeniz yeterli olacaktır. Bu işlemi 2 haftada bir tekrarlamanız gerekmektedir.

Kedi kumunun topak olması normal mi?

Kil bazlı kedi kumları sıvı ile temas ettiğinde topak topak olurlar. Bu sayede kum her zaman kuru ve hijyenik olur. Kötü koku oluşumunu engelleyen kumlar 2 farklı türde üretilmektedir. Kokulu ve kokusuz kum olarak ayrılırlar.Kedi sağlığını etkilemeyen doğal kumları tercih etmenizi öneririz.

Kedinizin tuvalet eğitiminden sonra dikkat edeceğiniz en önemli unsur ise, kedi tuvalet önü paspasları dır. Bu paspas sayesinde kedilerinizin tuvalet sonrası patilerinde kalan kumları temizlemesi için oldukça önemlidir. Dilerseniz belirli aralıklarla kedi paspaslarını içerisinde kalan kumları tekrar kedi tuvaletine dökerek de tasarruf sağlayabilirsiniz.

Yavru kedilere tuvalet alışkanlığı kazandırmak istiyorsanız ilk yapmanız gereken açık ve küçük boy tuvalet kullanmanız gereklidir. Kedilerin doğaları gereği dışkı ve idrarlarının üstünü örtme alışkanlığı vardır. Bu sayede tuvaletleri sonrası oluşan kötü kokunun da üstünü kapatmış olurlar. Eğer yavru kediniz var ise, onlara özel üretilen kedi kumlarından almanızı tavsiye ederiz. Çünkü yavru kedilerin patileri çok hassastır ve zarar görebilir. Bebek pudralı ve kedilere zarar vermeyen kumlardan almanızı önemle tavsiye ederiz.

Yukarıda verdiğimiz bilgiler ile her gün temizlenen ve kaliteli alınan kum sayesinde kedileriniz ile beraber sağlıklı bir şekilde yaşayabilirsiniz.