Kedilerin Asla Yememesi Gereken Gıdalar

Can dostlarımız kedilerimizi uzak tutmamız gereken gıdalar neler? Bunları biliyor muydunuz?

Kedilerin Asla Yememesi Gereken Gıdalar
Petzzshop

Kediler için zararlı gıdalar nelerdir?

Kedilerimizin sağlığı için beslenmesi oldukça önemlidir. En iyi kedi mamasını almak onların için çok doğru olacaktır. Fakat hepimizin yaptığı bir takım hatalar vardır. Kedilerimize ödül olarak bazı gıdalar veririz. Bu gıdalar kesinlikle kedilerimizin sağlığını ciddi olarak etkilemektedir.

Soğan ve sarımsak

Kedileride anemiye yol açar, Halsizlik, iştah azalması ve koyu kırmızı idrar belirtileri başlar. Bu belirtileri gösteren kedinizi hızlıca veterinere götürmeniz gereklidir.

Çiğ yumurta, çiğ et ve kemikler

Biz insanlarda olduğu gibi çiğ ürünleri kedi dostlarımız yediğinde insanlarda olduğu gibi salmonella hastalığına neden olur. Kedinizde cilt sorunu ve bakteri oluşumu başlar. Ayrıca bu bakteriler insanada bulaşma ihtimali vardır.

Çikolata ve kafein

Çikolata ve kafeinli içecekler içirmeniz kedileriniz için son derece tehlikelidir. Bu tür besinleri alması durumunda kedinizde yüksek sıcaklık, titreme, kusma, kas titremesi, susuzluk gibi belirtiler başlar.

Alkol

Alkollü içecekler'den birini kediniz içerse kusma, isal, titreme, nefes darlığı gibi belirtileri gösterir. Belirtilerin ilerlemesi durumunda acil olarak veterinere götürmeniz gereklidir.

Süt ve süt ürünleri

Hepimizin bildiği bir yalnış vardır. Kedilere süt zararlıdır. Kediler sadece anne sütü içmelidir. Normal sütlerdeki laktozu sindirmede problem yaşadıkları için isal olabilme ihtimalleri yüksektir. Mama bulamadığınız zamanlarda laktozsuz süt veya sulandırılmış süt ile o anı geçirebilirsiniz.

Üzüm ve kuru üzüm

Kediler için üzüm sanıldığı kadar masum değildir. Kedilerimizin üzüm yutması sonrasında böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilir. Kediniz üzüm yutmuşsa 12 saat içerisinde kusma ve 24 saat içerisinde uyuşukluk, karın ağrısı,isal,idrarda azalma gibi durumları görürseniz acilen vetereninere götürünüz.

Kedim köpek maması yerse birşey olur mu?

Köpek maması kedilerimiz için çokda zararlı değildir. Fakat kediler A vitamini, taurin, araşidonik asit ve proteine çok ihtiyaç duymaktadır. Fakat bu değerler köpek mamalarında düşük olduğu için kediler için yetersiz kalmaktadır. Köpekler düşük A vitamini ve protein ile hayatta kalabilirler kediler malesef kalamıyor. Bu yüzden kedilere köpek maması vermeyi tavsiye etmiyoruz.