Köpekler Corona Virüsüne Yakalanabilir Mi? 2020

Köpekler ve corona virüs hakkında bilinmeyenler, köpekler corona virüsü insanlara bulaştırır mı? İşte tüm detaylar...

Köpekler Corona Virüsüne Yakalanabilir Mi? 2020
Köpekler Corona Virüsüne Yakalanır Mı?
Petzzshop

Coronavirüs Köpekten İnsana Bulaşır Mı?

Coronavirüsler (covid-19), insanlar ve hayvanlarda çeşitli hastalıklara sebeb olabilecek tehlikeli bir virüstür.

Bir kaç yıl önce MERS ve SARS virüslerini hatırlayabilirsiniz. Her iki virüsde insanları etkileyen farklı virüslerdir. Bazı corona virüsleri özellikleri köpekleri etkiler. Yavru köpeklerde bulunan enterik koronavirüsü köpeğinizin bağırsaklarını etkiler ve bulaşıcıdır. Fakat korkmayın bu virüs için bir aşı var. Köpeğinize erken yaşta yaptığınız aşılardan biridir. Bu tür coronavirüs insanlara bulaşmaz.

Bir diğer koronavirüsü ise köpeklerdeki solunum enfeksiyon virüsüdür. Bu virüs insanlardaki soğuk algınlığına benzer. Herhangi bir aşısı yoktur. Diğer tür köpeklere bulaştırmaz.

Şuan da gündemde olan coronavirüsün köpeklerden insanlara bulaştığını kanıtlayan somut bir kanıt ve resmi bir açıklama yoktur.

Corona Virüsüne Yakalanırsam Köpeğimden Uzak Durmalımıyım?

Şimdiye kadar yapılan resmi açıklamalarda, covid-19 virüsüne enfekte olan insanların köpeklerine virüsü bulaştırabilceğini açıklamadılar. Köpeklerin enfekte olan insanların yanında kalmaları herhangi bir bulaşma riskini kanıtlar niteliğinde değildir.Bu yüzden enfekte olsanız bile köpek dostunuza bulaşma olasığı çok düşüktür.

Corona Virüsünden Köpeğimi Nasıl Korurum?

Uzman doktorlar bu konuda evcil hayvan sahiplerini uyarmaktadır. Köpeğinizi sevdiğiniz zaman, onunla etkileşime girdiğiniz zaman mutlaka ellerinizi yıkamalısınız. Bir süre köpeğinizi öpmeyin.

Coronavirüs, plastik kutular, mobilyalar gibi cansız nesne üzerinde bir süre yaşayabilme özelliğine sahiptir. Ne kadar süre yaşadığı kesin olarak bilinmesede, bir kaç saat ve bir kaç gün arasında yaşadığı gözlenmiştir.Köpeğinizle yürüyüşe çıkarsanız, eve geldiğiniz köpeklerinizin patilerini silebilir ve köpekler için özel üretilmiş temizleme bezlerini kullanabilirsiniz. Köpekler için dezenfektan satın almak için TIKLAYINIZ.

Köpekler Coronavirüs için Tehlikeli Mi? Barınaklara Göndermelimiyiz?

Hayır kesinlikle doğru değil! Coronavirüs sebebi ile köpeğinizi barınağa bırakmak ve terk etmek çok gereksiz ve yalnış bir davranıştır. Köpeğinizin bu virüse enfekte olma şansı çok düşüktür. Köpeğinize coronavirüs bulaşmış olsa bile, gözle görülür semptomlar ve hastalığı bulaştırdığına dair bir kanıt yoktur. Şuan da dünya üzerindeki tüm coronavirüs vakaları insandan insana geçmektedir.

Çin'deki İnsanlar Coronavirüs Yüzünden Köpekleri Öldürüyor Mu?

Çinli bir sağlık görevlisinin virüsle ilgili yaptığı açıklamanın yalnış anlaşılmasından dolayı bu bilgi yayılmıştır.Çevrimiçi kaynakları araştırdığımızda sadece köpeklerin öldürüldüğüne dair bir kaynak bulduk. Bu nedenle haberin doğruluk payının oldukça az olduğuna işarettir.

Köpeğime Maske Takmalımıyım?

Köpeğinize maske takmanıza gerek yoktur. Bazı insanlar corona virüse enfekte oldukları için maske takarlar.Böylece hapşırma veya öksürme yoluyla başkalarına bulaştırmazlar. Tekrar belirtmekte fayda var, covid-19 virüsünün köpeğinize bulaşma olasılığı çok düşüktür.

Çin'de maske takan köpekler var, ancak bu yaşanılan panikten dolayı olduğunu düşünüyoruz. Maske takan köpeklerin takmayan köpeklere göre hastalık ve virüs riski daha çok olmaktadır. Çünkü maske ile bir yerleri koklama ve yalama içgüdüleri ile nesnelere yaklaştığında maskenın o virüs ve bakterileri topladığı ön görülmüştür.

Özet

Köpekleri etkileyen 2 tür coronavirüsü vardır. Bu virüsü haberlerde söz konusu olan COVID-19 ile bağlanıtısı yoktur. Köpeklerin COVID-19'a enfekte olabilceğine dair kanıt henüz yoktur. Sağlık yetkilileri her ihtimale karşı köpeğiniz ile iletişime geçtikten sonra mutlaka ellerinizi yıkamanızı önermektedir.