Kediler Rüya Görür Mü? Rüyalarında Ne Görür?

Kediniz uyurken hiç onu izlediniz mi? Zaman zaman bir takım ani hareketler yaparak aniden uyandığına şahit oldunuz mu? Büyük ihtimal kedilerin bu garip davranışları sizde kediler rüya görür mü? sorusunu aklınıza getirdi.

Kediler Rüya Görür Mü? Rüyalarında Ne Görür?
Petzzshop

Araştırmalar sonucunda Bilim Adamları aslında kedilerin uyurken rüya gördüğünü doğruladı. İşte kedilerin rüyaları ve bu rüyalar hakkında detaylı bilgiler.

Kedilerin Rüya Gördüğünü Nasıl Biliyoruz? Bilimsel Olarak Kanıtlandı Mı?

Bilim adamları kedilerin rüya görüp görmediğini anlamak için insanların rüya gördüğünü kanıtlayan yöntemleri kullandılar.

1950'lerde araştırmacılar insanların REM uykusunu keşfettiler. REM uykusu uykunun en derin aşamasıdır. Rüyaların en berrak olduğu zamandır.

Peki insanların REM uykusu evresi kedilerde nasıl olur?

1960'lı yılların başında bilim adamları aynı deneyleri kediler üzerinde denediler ve sonuç olarak kedilerinde REM uykusuna girdiklerini keşfettiler.

Kedilerin beyni uyurken belirli seviyelerde elektriksel aktivite sinyalleri göndermesi kedilerin REM uykusuna girdiği bilimsel olarak doğrulandı.

Kediler Rüyasında Ne Görür

Artık kedilerin rüya gördüğünü kesin bir şekilde doğruladığımıza göre, kediler rüyasında neyi hayal ediyorlar?

Malesef ki kediler bizimle konuşamaz, malesef ki kimse kedilerin rüyasında gerçekten ne gördüğünü bilemez.

Ancak kedilerin günlük olarak yaptığı hareketleri aktiviteleri rüyalarında hayal etmeleri ihtimal bir durumdur. Kediler için oyuncakları takip etmek, yiyecekleri yemek gibi hayal edebilceği konular arasındadır.

Bir sonraki sefer, kedinizin öğlen uykusu sırasında gülümsemesi, farklı sesler çıkarması ve patileriyle koşmaya çalışması onun rüyada olduğununun kanıtıdır.

Peki sizin kediniz hiç uyurken komik davranışlar yaptı mı? Neler yaptı? Aşağıdaki yorum kısmında bizimle paylaşır mısınız?