Kedilerde Tüy ve Deri Bakımı için Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Kedinizin cildi, onların sağlığı bakımından tahmin ettiğinizden çok daha fazla etkilemektedir. Bu nedenden dolayı sağlıklı bir kedi istiyorsanız kedinizin sağlıklı bir cildi olmalıdır. Kediler kendi tüylerinin bakımına çok önem gösterirler, her zaman temizler. Bizler sadece onlara zarar vermeden bir takım kurallara uymamız gereklidir.

Kedilerde Tüy ve Deri Bakımı için Dikkat Etmeniz Gerekenler!
Petzzshop

Köpekler için yanlış seçilen mamalar, köpeklerin beslenmelerini olumsuz oranda etkilemektedir. Bu tür durumlarda köpekleriniz rahatsızlanabilir. Özellikle kuru mama alırken çok dikkat etmelisiniz.

Köpek mamasının kalitesini nasıl anlarım?

Köpek mamasının kalitesini genelde köpeğiniz bunu size hissettirir. Köpeğiniz tabağındaki tüm porsiyonu bitirir. Dışkısı kuru ve katı olur. Köpeğinizin tüylerini okşadığınızda parlak olmalıdır. Dökülmemesi gerekiyor, dökülse bile çok az miktarda olması gerekli.

Kuru köpek maması tek başına yeterli olur mu?

Köpek maması seçerken 2 tip mamalar vardır. Yaş ve kuru mama. Yaş mamalar hem çok pahalı hemde saklama koşulları kısa ve zor olmasından dolayı bir çok hayvan sever kuru mamaları tercih etmektedir. Kuru mamaların saklama ömrü uzun olmasından dolayı daha ekonomiktir. Kaliteli kuru mamaları tercih ederseniz, mamaların ilk gün ki gibi taze olduğunu köpeğinizin işdahlı yemesinden anlayabilirsiniz. Dilerseniz en iyi köpek mamaları sayfasına tıklayarak önerdiğimiz mamaları inceleyebilir ve satın alabilirsiniz. Doğru mama seçiminden sonra köpeğinizin gelişim sürecinde dişleri ve tüylerinin sağlıklı olduğunu görebilirsiniz. Bazı yavru köpekler kuru mamaları tercih etmesede sizlerin ilk başlarda buna alıştırmanızda ve ısrarlı olmanız önem arz etmektedir.

İşte madde madde köpek maması seçenerken dikkat etmeniz gerekenler

  1. Köpeğinizin yaşı ve ırkına göre
  2. Köpeğinizin kısırlaştırılmış olup olmamasına
  3. Mama içeriğinin et ile başlaması ve protein değerlerinin köpeğinize uygun olması gereklidir
  4. Eğer mamaların içerisinde kamış pekmezi, mısır şurubu ve mısır guliteni gibi maddeler var ise köpeğinize zarar verebilir.
  5. Mama içerisinde katkı maddesi olmamasına ve doğal antioksidanlar içermesine dikkat ediniz.
  6. Köpek maması alırken içeriğinde D, A, B1 vb. vitaminler ve ayrıca minerallerin olduğu mamaları alınız.
  7. Bazı mamaların içerisinde soya ürünleri vardır. Bazı cins köpeklere soya ürünleri alerji yapmaktadır. Buna dikkat etmenizde fayda var
  8. İnsanlarar zararlı olduğu gibi köpek dostlarımızada GDO'lu ürünler zarar vermektedir. Mama içerisinde GDO olmamasına dikkat ediniz.
  9. Piyasada satılan bazı mamaların içerisinde köpeklerinizin katı dışkı çıkarması için özel katkı maddesi ekleniyor. Köpeğinizin katı dışkı çıkarması o mamanın kaliteli olduğu anlamına gelmez. Mama içeriğine her zaman dikkat ediniz.