Kediler Neden Hapşırır? Nasıl Tedavi Edilir?

Konu hapşırma söz konusu ise kediler bu yönden insanlara çok benzerler. Bu nedenle, kedinizin zaman zaman hapşırdığını fark ederseniz, kedinizin havadaki polene, tahriş edici veya kötü kokuya verdiği tepkime olabilir. Peki kediniz çok hapşırıyor ise endişelenmeli mi siniz?

Kediler Neden Hapşırır? Nasıl Tedavi Edilir?
Petzzshop

Kısace cevap evet, eğer kediniz sık sık hapşırıyorsa, dikkatli olunuz ve veterinerinize başvurun. Kedilerin hapşırmasında endişelenecek durum olmayabilir fakat solum yolu enfeksiyon riskide olur. Emin olmanız ve tedaviye başlamanız için veterinere mutlaka gitmelisiniz.

Kediniz neden hapşırır ve bu konuda ne yapmanız gerekiyor ve bilmeniz gerekenler.

Kediler nezle olur mu? kedi nezlesi nedir?

Kedinizin bir kaç gün boyunca sık sık hapşırdığını fark ederseniz, bu durum sadece mevsimsel bir alerjiden daha ciddi bir durum olma olasılığı vardır.

Nezle olan kedinizin gözlerinde sulu bir akıntı olduğunu fark edebilirsiniz.

Hapşıran bir kedi, üst solunum sistemlerini etkileyen bakteriyel veya viral bir enfeksiyona yakalanmış olabilir.

Kedilerde sık görülen hastalıklar neler?

  1. Kedi calicivirus
  2. Kedi immün yetmezlik (FIV olarakda bilinir)
  3. Mikroplazma
  4. Kedi uçuk virüsü
  5. Bordetella

Kedinizin çok hapşırdığını fark ederseniz mutlaka veterinerinize danışın.

Kedi nezlesi nasıl tedavi edilir?

Eğer kedinizi veterinere götürmeye karar verdiyseniz çok hapşırıyor olmalı.Veterineriniz size kedinizin sağlık geçmişini muhtemelen soracak hatta kan tahlili ve rontgen isteyebilir.

Genelde kedi nezlesi tedavisinde antibiyotik kullanılır. Bunlara ek olarak kedinizin iyileşme sürecini rahat geçirmesi ve hapşırmasını azaltmak için burnuna nemlendirici sürmenizi isteyebilir.

Kedinizin hızlı iyileşmesini sağlamak için evinizi mümkün olduğunca temiz ve tozsuz tutmak önemlidir.

Peki sizin kediniz hiç nezle oldu mu? Kediniz çok hapşırıyor mu, nasıl tedavi ettiniz? sizlerde bilgilerinizi biz ve diğer hayvan severlerle paylaşmak isterseniz aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsiniz.